Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
300

300

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
18
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Battle in Heaven

Battle in Heaven

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry