Orrin has logged 137 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before I Hang

Before I Hang

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil Commands

The Devil Commands

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Catcher

The Catcher

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
Strike Commando 2

Strike Commando 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Strike Commando

Strike Commando

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shadow of the Cat

The Shadow of the Cat

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The House in Marsh Road

The House in Marsh Road

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pieces

Pieces

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Abrakadabra

Abrakadabra

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spirit Is Willing

The Spirit Is Willing

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gamera vs. Gyaos

Gamera vs. Gyaos

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Satan Place: A Soap Opera from Hell

Satan Place: A Soap Opera from Hell

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stylist

The Stylist

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Irezumi

Irezumi

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
TerrorTales

TerrorTales

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twister's Revenge!

Twister's Revenge!

1987
×
Read the review Edit this entry  
10
The Game

The Game

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Demons of Ludlow

The Demons of Ludlow

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Alpha Incident

The Alpha Incident

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gamera vs. Barugon

Gamera vs. Barugon

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boggy Creek II: And the Legend Continues

Boggy Creek II: And the Legend Continues

1984
×
Read the review Edit this entry  
04
Invasion from Inner Earth

Invasion from Inner Earth

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Shock

Shock

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The House of Usher

The House of Usher

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Viy

Viy

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Island of Terror

Island of Terror

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Terror of the Tongs

The Terror of the Tongs

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Stranglers of Bombay

The Stranglers of Bombay

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tower of Evil

Tower of Evil

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dark Tower

Dark Tower

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Frozen Dead

The Frozen Dead

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Satan's Blood

Satan's Blood

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Switchblade Sisters

The Switchblade Sisters

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Earth vs. the Spider

Earth vs. the Spider

1958
×
Read the review Edit this entry  
20
Deep Blood

Deep Blood

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry