• Puparia

    ½

  • Fate/stay night: Heaven's Feel III. Spring Song

  • Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

  • Hereditary

    ★★★

  • Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower

  • Girls' Last Tour

  • Loving Vincent

    ★★½

  • A Silent Voice

    ★★

  • ME!ME!ME!

  • Looper

  • The Garden of Sinners: Epilogue

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★½

  • The Garden of Sinners - Chapter 7: A Study in Murder (Part 2)

  • Summer Wars

    ★★★★

  • The Garden of Sinners - Chapter 6: Oblivion Recording

  • The Garden of Sinners - Chapter 5: Paradox Spiral

  • The Garden of Sinners - Chapter 4: The Hollow Shrine

  • La Maison en Petits Cubes

  • The Garden of Sinners - Chapter 3: Remaining Sense of Pain

  • The Garden of Sinners - Chapter 2: A Study in Murder (Part 1)

  • The Garden of Sinners - Chapter 1: Overlooking View

  • Tekkonkinkreet

    ★★

  • Instructions for a Light and Sound Machine

    ★★★

  • Imitations of Life

    ★★★

  • WVLNT

    ½

  • Aquatic Language

    ½

  • Tamala 2010: A Punk Cat in Space

    ½

  • Haibane Renmei

  • Ichi the Killer

    ★½

  • Cat Soup

  • Donnie Darko

    ½

  • FLCL

  • American Psycho

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★½

  • Song of Avignon

    ★★★½

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★½

  • The Enclosed Valley

  • La Haine

    ★★★

  • Franz Kafka's It's a Wonderful Life

  • Man Bites Dog

  • The Amazonian Angel

  • Reservoir Dogs

  • The Asthenic Syndrome

    ★½

  • Drugstore Cowboy

    ★½

  • Landscape Suicide

  • Kin-dza-dza!

    ★½

  • Angel's Egg

    ★★½

  • Come and See

    ★★★½

  • Videodrome

    ★½

  • The Angel

    ½

  • L’Homme Atlantique

    ½

  • Eraserhead

    ★★

  • Atman

    ½

  • Everything Visible Is Empty

    ½

  • A Clockwork Orange

    ★★★

  • Quick Billy

    ★½

  • Rabbit's Moon

    ½

  • Funeral Parade of Roses

  • The Human Bullet

    ★½

  • Persona

    ★★

  • 23 Skidoo

  • 21-87

  • Eyes Without a Face

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★½

  • Night and Fog

  • Meshes of the Afternoon

    ½

  • The Black Cat

    ½

  • Un Chien Andalou

  • A Page of Madness

    ½

  • A Trip to the Moon

    ★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ½

  • Boat Leaving the Port

    ½