juliette (ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧ has logged 99 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
Read the review Edit this entry  
21
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
Edit this entry  
19
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Staying Alive

Staying Alive

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Babysitter's a Vampire

My Babysitter's a Vampire

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Work It

Work It

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Secret of Moonacre

The Secret of Moonacre

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry