Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Music Box

Music Box

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Philomena

Philomena

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★½
Edit this entry  
26
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Elementary School

The Elementary School

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Love Happens

Love Happens

2009
×
Edit this entry  
07
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before and After

Before and After

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Juror

The Juror

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Little Things

The Little Things

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★
Edit this entry  
15
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Copycat

Copycat

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Suspect

Suspect

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry