• The Green Knight

    ★★★

  • Mare of Easttown

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★½

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • The Little Things

    ★½

  • WandaVision

  • Let Them All Talk

    ★★★★

  • What We Wanted

    ★★★½

  • The Undoing

  • The Queen's Gambit

  • Soul

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • Supernova

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • We Are Who We Are

  • The Kid Detective

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Concrete Cowboy

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Class Action Park

    ★★★

  • Tenet

    ★½

  • Work It

    ★½

  • The Speed Cubers

    ★★★

  • Athlete A

    ★★★

  • I May Destroy You

  • Dating Amber

    ★★★

  • The Lovebirds

    ★★

  • The Half of It

    ★★★

  • Normal People

  • Love Wedding Repeat

    ★½

  • All the Bright Places

    ★★

  • Isi & Ossi

    ★½

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • Lost Girls

    ★★★★

  • Disclosure

    ★★★★

  • The Nest

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Zola

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

  • Time

    ★★★★½

  • Cheer

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • The Knight Before Christmas

    ★½

  • Last Christmas

    ★★½

  • Mrs. Fletcher

  • Watchmen

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Unbelievable

  • Bikram: Yogi, Guru, Predator

    ★★★

  • Ordinary Love

    ★★★½

  • Downton Abbey

    ★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Greed

    ★★★

  • How to Build a Girl

    ★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Radioactive

    ★★