Sort by

Marya E. has logged 62 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Desert Song

The Desert Song

1943
×
Edit this entry  
28
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★★★
Edit this entry  
28
When Magoo Flew

When Magoo Flew

1954
×
Edit this entry  
27
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1946
×
Edit this entry  
27
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gun Fever

Gun Fever

1958
×
★★★★
Edit this entry  
19
Leap Year

Leap Year

1924
×
Edit this entry  
19
Dirty Girl

Dirty Girl

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Small Circle of Friends

A Small Circle of Friends

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Character Studies

Character Studies

1927
×
Edit this entry  
16
Curses

Curses

1925
×
Edit this entry  
16
The Movies

The Movies

1925
×
Edit this entry  
16
My Stars

My Stars

1926
×
Edit this entry  
16
Fool's Luck

Fool's Luck

1926
×
Edit this entry  
16
Bridge Wives

Bridge Wives

1932
×
Edit this entry  
14
Cowboy and the Senorita

Cowboy and the Senorita

1944
×
★★★
Edit this entry  
14
Keep the Lights On

Keep the Lights On

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
13
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Edit this entry  
12
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Tomboy

Tomboy

1985
×
Read the review Edit this entry  
11
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lou

Lou

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Little Black Book

Little Black Book

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raggedy Man

Raggedy Man

1981
×
Edit this entry  
09
Casual Sex?

Casual Sex?

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
Raggedy Man

Raggedy Man

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
That Little Band Of Gold

That Little Band Of Gold

1915
×
Edit this entry  
08
When Love Took Wings

When Love Took Wings

1915
×
Edit this entry  
08
Wished on Mabel

Wished on Mabel

1915
×
Edit this entry  
08
Mabel’s Wilful Way

Mabel’s Wilful Way

1915
×
Edit this entry  
08
Fatty’s Plucky Pup

Fatty’s Plucky Pup

1915
×
Edit this entry  
08
The Blue Lamp

The Blue Lamp

1950
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Great Waldo Pepper

The Great Waldo Pepper

1975
×
Edit this entry  
07
Crimes of the Heart

Crimes of the Heart

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Great Waldo Pepper

The Great Waldo Pepper

1975
×
★★★
Edit this entry  
06
Slaughterhouse-Five

Slaughterhouse-Five

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
Edit this entry  
06
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Starbuck

Starbuck

2011
×
Edit this entry  
05
Cabiria

Cabiria

1914
×
Edit this entry