Olaf has logged 126 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Inside the Superhuman World of the Iceman

Inside the Superhuman World of the Iceman

2015
×
Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Edit this entry  
11
Nocturne

Nocturne

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Onno the Oblivious

Onno the Oblivious

2014
×
Read prior review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Onno the Oblivious

Onno the Oblivious

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Edit this entry  
21
Onno the Oblivious

Onno the Oblivious

2014
×
Read prior review Edit this entry  
20
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Character

Character

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★
Edit this entry  
09
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Edit this entry