ohwellpartone has logged 48 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shimmer Lake

Shimmer Lake

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry