andrew has logged 40 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Quick Millions

Quick Millions

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hand

The Hand

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gull

Gull

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyimofe (This Is My Desire)

Eyimofe (This Is My Desire)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Red Forest

Dark Red Forest

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Summits and Ashes

Summits and Ashes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beyond Is the Day

Beyond Is the Day

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bình

Bình

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Limousine

Limousine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nha Mila

Nha Mila

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moon, 66 Questions

Moon, 66 Questions

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taming the Garden

Taming the Garden

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wood and Water

Wood and Water

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bipolar

Bipolar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aleph

Aleph

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
More Happiness

More Happiness

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Surviving You, Always

Surviving You, Always

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hola, Abuelo

Hola, Abuelo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Love Song in Spanish

A Love Song in Spanish

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Heaven Reaches Down to Earth

Heaven Reaches Down to Earth

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Am Afraid to Forget Your Face

I Am Afraid to Forget Your Face

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pebbles

Pebbles

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Short Vacation

Short Vacation

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Radiograph of a Family

Radiograph of a Family

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry