maria has logged 199 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Babes in the Woods

Babes in the Woods

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Air Mater

Air Mater

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Run

Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Family Is a Family Is a Family: A Rosie O'Donnell Celebration

A Family Is a Family Is a Family: A Rosie O'Donnell Celebration

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Running Scared

Running Scared

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Are We Good Parents?

Are We Good Parents?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Christmas Club

The Christmas Club

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fractured

Fractured

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
1922

1922

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry