• Sweet Savior

    Sweet Savior

    ★★★½

    Much better than the crappy VHS covers would lead you to believe- Basicslly a fictional retelling of the Manson musters. Some fun moments.

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

    Watched the Criterion Blu-Ray for the first time, and FINALLY there is a release with an audio soundtrack that doesn’t hurt my ears and force me to abandon watching 3/4 thru the movie. 
    The soundtrack is good old mono, and uncompressed.
    I’m not even overly sensitive to this usually, but there was something about this film’s soundtrack that hurt me in an entirely unreasonable way.

  • Living Legend: The King of Rock and Roll

    Living Legend: The King of Rock and Roll

    ★★★★★

    Whoa- this guy Eli Canfield is the TRuE “King of Rock ‘n Roll”! 
    Not only did Elvis steal his sound and his fashion looks, but Elvis dated his castoffs from this movie like Ginger Alden! 
    Eli’s fat dead mother would roll over in her grave and haunt Elvis if she knew what was going on...

  • Apollo 11

    Apollo 11

    ★★★★★

    🤯🤩

  • Hindenburg and Hitler - The Making of a Fuehrer

    Hindenburg and Hitler - The Making of a Fuehrer

    ★★★★½

    A very good documentary that was exceedingly difficult to track down in English. My efforts were rewarded by fresh-feeling look at old territory, with deeper insights and much more than the standard fare in similar docs.
    In other words, even a Nazi doc junkie will learn new info and see unseen footage.
    The symbolism at the end was obvious but still nicely done.

  • Come Before Winter

    Come Before Winter

    ★★★

    Sadly, it couldn’t make up its mind whether it wanted to be a drama, a documentary, a preachy docu-drama, or a dramamine.


    Sefton Delmer deserves his own biography. The most enjoyable parts were the fleeting bits of the characters discussing the misery their black ops caused the Nazis.

  • The Bunker

    The Bunker

    ★★★★

    Much better than I was expecting- based on the excellent book of the same name by James P. O’Donnell.
    The main flaw with the movie/book is that since Albert Speer sat for so many interviews with the author, his self-serving history revisionism permeates throughout. It wasn’t until a few years later that his act as the “good Nazi” was debunked as a bunch of crap, and he should’ve been hanged at Nuremberg like other war criminals.
    Be that as it may, most Nazis get their just desserts here, and I enjoy a good movie with a happy ending.

  • Leaving Neverland

    Leaving Neverland

    ★★★½

    Everybody famous is innocent.

  • Downfall

    Downfall

    ★★★★½

    Man, the Nazis got their asses beat.

  • The Catcher Was a Spy

    The Catcher Was a Spy

    ★★★★½

    So many reviewers hate this movie because they wanted a “gay sex scene with Paul Rudd”.  It’s shocking they don’t know how to find gay porn online and have to watch Hollywood movies and hope for crumbs. And I’ve never even heard of Paul Rudd before this movie- just another example that almost everyone besides me on the Internet is usually wrong.
    The movie started slow but got much better as it went along. I remember as a kid having…

  • Queen Kong

    Queen Kong

    ★★★½

    This King Kong parody actually combines some clever moments, concepts, and dialog with some of the worst dialog and rubber-suited monster fights ever committed to celluloid. In a film with dozens of scantily clad women, it has the divine Linda Hayden almost fully covered, except for her face, in a small & pointless role as a singing nun. Sigh.

  • Gargoyles

    Gargoyles

    ★★★★

    A true story about the horrific gargoyle attacks in the American Southwest in the 1970’s, covered up by the Deep State.
    An excellent “Movie of the Week” that likely would have terrified me had I watched it as a kid in the 70’s, despite the cheesy gargoyle costumes with their slo-mo attacks and distorted voices. Still much better then today’s cookie-cutter cgi and endless explosions, and it actually has breathing room to build the plot.