• The Hurt Locker

    ★★★½

  • WALL·E

    ★★★★

  • The Poker House

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★★

  • Man on Wire

    ★★★★

  • Roman Polanski: Wanted and Desired

    ★★★★½

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★½

  • Juno

    ★★★★

  • The King of Kong: A Fistful of Quarters

    ★★★★

  • Sicko

    ★★★★

  • Rebellion: The Litvinenko Case

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Bridge to Terabithia

    ★★★★

  • Breach

    ★★★★

  • You Weren't There: A History of Chicago Punk 1977–1984

    ★★★★½

  • The Good Shepherd

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★½

  • Panic in the Skies

    ★★★

  • The Departed

    ★★★½

  • The Black Dahlia

    ★★½

  • Idiocracy

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

  • Elvis '68 Comeback Special Edition

    ★★★½

  • A Scanner Darkly

    ★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★

  • Pinochet's Last Stand

    ★★★½

  • An Inconvenient Truth

    ★★★★

  • Wicked Little Things

    ★★★

  • V for Vendetta

    ★★★

  • King Kong

    ★★★½

  • Death by Popcorn: The Tragedy of the Winnipeg Jets

    ★★★★½

  • Waking Up Wally: The Walter Gretzky Story

    ★★★½

  • The Rocket: The Legend of Rocket Richard

    ★★★★

  • Good Night, and Good Luck.

    ★★★★

  • The Island

    ★★½

  • War of the Worlds

    ★★★½

  • The Amityville Horror

    ★★★½

  • Sin City

    ★★★½

  • The Aviator

    ★★★★★

  • Closer

    ★★★½

  • Beyond the Sea

    ★★★★

  • Sideways

    ★★★½

  • Sky Captain and the World of Tomorrow

    ★★★½

  • Be Here to Love Me

    ★★★★

  • Downfall

    ★★★★½

  • Collateral

    ★★★½

  • Napoleon Dynamite

    ★★★★

  • Fahrenheit 9/11

    ★★★★

  • The Assassination of Richard Nixon

    ★★★★

  • The Rise & Fall of Penn Station

    ★★★½

  • Miracle

    ★★★★

  • Garden State

    ★★★★

  • Primer

    ★★★★

  • Chisholm '72: Unbought & Unbossed

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★½

  • The Fog of War

    ★★★★

  • School of Rock

    ★★★½

  • The Saddest Music in the World

    ★★½

  • Party Monster

    ★★★½

  • Dickie Roberts: Former Child Star

    ★★★

  • Desperate Man Blues

    ★★★★

  • Swimming Pool

    ★★★

  • Thirteen

    ★★★½

  • Chicago

    ★★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Bowling for Columbine

    ★★★½

  • The Trials of Henry Kissinger

    ★★★★

  • The Good Old Naughty Days

    ★★★★

  • K-19: The Widowmaker

    ★★★★

  • Mr. Deeds

    ★★★

  • Path to War

    ★★★★