• Caligari: When Horror Came to Cinema

    ★★★★

  • No No: A Dockumentary

    ★★★★

  • Mitt

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★★

  • The Search for Weng Weng

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★

  • Finding Vivian Maier

    ★★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • Hank: 5 Years from the Brink

    ★★★★½

  • Muscle Shoals

    ★★★★½

  • Kick-Ass 2

    ★★★

  • The Ghost Army

    ★★★★½

  • The German Doctor

    ★★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Mr. Hockey: The Gordie Howe Story

    ★★★★

  • All the President's Men Revisited

    ★★★★

  • Anita

    ★★★★

  • Our Nixon

    ★★★★

  • Sound City

    ★★★★

  • Gangster Squad

    ★★½

  • Movie 43

    ★★½

  • The Missing Piece: Mona Lisa, Her Thief, the True Story

    ★★★★

  • The Iceman

    ★★★½

  • Searching for Sugar Man

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Dark Shadows

    ★★★★

  • Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

    ★★★½

  • The Three Stooges

    ★★★½

  • Game Change

    ★★★★

  • Robot & Frank

    ★★★★½

  • JFK: The Lost Bullet

    ★★★★

  • J. Edgar

    ★★★½

  • Texas Killing Fields

    ★★★

  • The Exam

    ★★★★

  • Hugo

    ★★★★½

  • The Man Nobody Knew: In Search of My Father, CIA Spymaster William Colby

    ★★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Paul Williams Still Alive

    ★★★½

  • Hick

    ★★★½

  • Goon

    ★★★★½

  • Contagion

    ★★★½

  • Cowboys & Aliens

    ★★★

  • Super 8

    ★★★½

  • The Artist

    ★★★★

  • The Dilemma

    ★★★

  • TRON: Legacy

    ★★

  • Lennon Naked

    ★★★½

  • Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

    ★★½

  • Let Me In

    ★★★★½

  • Vlast (Power)

    ★★★★

  • Broad Street Bullies

    ★★★★★

  • Keep Your Head Up, Kid: The Don Cherry Story

    ★★★½

  • Diary of a Wimpy Kid

    ★★★

  • Kick-Ass

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • The Killer Inside Me

    ★★★½

  • The Runaways

    ★★★½

  • Avatar

    ★★½

  • Jack and the Beanstalk

    ★★★

  • Black Dynamite

    ★★★★

  • Kings Ransom

    ★★★★½

  • Not Forgotten

    ★★★

  • District 9

    ★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★

  • Public Enemies

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★

  • Margaret

    ★★★½

  • Comedy Central Roast of Larry the Cable Guy

    ★★★

  • Winnebago Man

    ★★★½

  • Moon

    ★★★½

  • Slap Shot 3: The Junior League

    ★★

  • Frost/Nixon

    ★★★★½