• In the Shadow of the Moon

    In the Shadow of the Moon

    ★★

    Viewed on Netflix

    You know when your scouring through your Netflix "My List" page and you find a film you don't know or remember why you put it in the there until it starts to play automatically and you start to think "oh, yeah..that's why its there...ok, let's watch this..."?

    Well, that's why I watched In The Shadow Of The Moon (2019).

    Less than half way through the film, I regretted my decision.
    I could see where the film was…

  • Seth Meyers: Lobby Baby

    Seth Meyers: Lobby Baby

    ★★★½

    Viewed on Netflix

    This was surprisingly better than I thought it would be, but I don't know why I thought it wouldn't be great in the first place.

    I liked Seth Myers on Saturday Night Live and also the times I have seen him host Late Night.

    Seth Myers: Lobby Baby (2019) is a great stand-up special filled with birth stories and a rare perspective from the other side of marriage.

    Well done, Seth.

  • Secret Admirer

    Secret Admirer

    ★★★½

    Viewed on MBOX

    From the writers who obviously watched a lot of Three's Company (1976-1984) comes Secret Admirer (1985), a teen sex/romantic comedy starring C. Thomas Howell, Lori Loughlin and Kelly Preston.

    Micheal (Howell) finds a secret love letter in his locker on the last day of school, and he's convinced it's from the girl he has the hots for (Preston), but it's actually from his friend (Loughlin).

    Secret Admirer (1985) surprised me by how good it was. It's not…

  • Marooned

    Marooned

    ★★

    Viewed on TCM

    I'm not sure if an exciting last 20 minutes can undo the extremely dull last 2 hours of a film but that's exactly what happens in Marooned (1969).

    Marooned (1969) is a film about stranded astronauts in space, and their rescue mission, is a chore to get through.
    You will be looking for someone to rescue you from the film right after it starts.
    If you can make it through the boredom and come out the other…

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★★

    Viewed on DVD

    Just like last Father's Day, my gift this year was watching 2 movies with my 15 year old son.
    I laid out for him 9 films he hadn't seen before, for him to choose from.
    This year's choices were...

    Carrie (1976)
    Fight Club (1999)
    Game Night (2018)
    Jaws (1975)
    Jurassic Park (1993)
    Pulp Fiction (1994)
    Raiders Of The Lost Ark (1981)
    Tropic Thunder (2008)
    Wargames (1983)

    First up was Carrie (1976), but after that was Pulp Fiction…

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★★

    Viewed on Blu-ray

    Just like last Father's Day, my gift this year was watching 2 movies with my 15 year old son.
    I laid out for him 9 films he hadn't seen before, for him to choose from.
    This year's choices were...

    Carrie (1976)
    Fight Club (1999)
    Game Night (2018)
    Jaws (1975)
    Jurassic Park (1993)
    Pulp Fiction (1994)
    Raiders Of The Lost Ark (1981)
    Tropic Thunder (2008)
    Wargames (1983)

    First Up, Carrie (1979). I asked why he chose it and…

  • The French Lieutenant's Woman

    The French Lieutenant's Woman

    ★★★

    Viewed on Hollywood Suite

    The Criterion Collection #768

    The French Lieutenant's Woman (1981) is based on John Fowles novel of the same name.
    What makes this film different is that it is a film within a film.
    Meryl Streep and Jeremy Irons play duel roles as characters in John Fowles novel and the actors playing the those roles on screen.

    Although nominated for 5 Academy Awards, including Meryl Streep's first nomination for Best Actress, I'm not completely convinced that this…

  • Hannah Gadsby: Douglas

    Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

    Viewed on Netflix

    I enjoyed this very much.
    There is truth and facts and very funny stuff.

    Hannah Gadsby does it again.

  • Ray Romano: Right Here, Around the Corner

    Ray Romano: Right Here, Around the Corner

    ★★★½

    Viewed on Netflix

    His dad humour appealed to me.
    Ray Romano and I were connecting on a super-stratosphirical dad joke level.

    Dad humour level is very, very high.

  • Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia

    Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia

    ★★★½

    Viewed on Netflix

    My wife recommended that we watch this.
    Michelle Buteau was new to me but Michelle Buteau is very funny.

    Very Funny.

  • True Stories

    True Stories

    ★★★★

    Viewed on Hollywood Suite

    Criterion Collection #951

    I've been a fan of Talking Heads for a long time, but I had never seen this film before.
    I'm was happy I was familiar with all the songs before I saw True Stories (1986).

    I'm going to be honest with you, (what else is new?) I really wasn't expecting to enjoy this film as much as I was.

    Since the 80's, I've heard that this wasn't a great film.
    That's why I…

  • Craig Ferguson: Tickle Fight

    Craig Ferguson: Tickle Fight

    ★★★½

    Viewed on Netflix

    This was very entertaining and funny.

    If you din't like The Late Late Show with Craig Ferguson, the you won't like his stand up.

    it's simple.