• The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★★

  • Film Study

    ★★★

  • The Black Pirate

  • Anemic Cinema

    ★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • The Pleasure Garden

    ★★★

  • The Gold Rush

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • The Monster

    ★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★

  • Big Business

    ★★★

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • A Pleasant Journey

    ★★★

  • The Pilgrim

    ★★★★

  • The Cobbler

    ★★

  • The Champeen

    ★★★

  • Alice's Wonderland

    ★★★

  • Robin Hood

  • Fire Fighters

    ★★★

  • Häxan

    ★★★★★

  • Nanook of the North

    ★★★★

  • Pay Day

    ★★★★★

  • Nosferatu

  • The Kid

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • One Week

    ★★★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • A Day's Pleasure

    ★★★

  • Ask Father

    ★★★★★

  • Take a Chance

    ★★★

  • Shoulder Arms

    ★★★

  • The Non-Stop Kid

    ★★½

  • A Dog's Life

    ★★★★

  • Coney Island

    ★★★★

  • One A.M.

    ★★★★

  • Pool Sharks

    ★★★½

  • Mabel's Married Life

    ★★★

  • Gertie the Dinosaur

    ★★★½

  • Kid Auto Races at Venice

    ★★½

  • Suspense.

    ★★★★★

  • The Cameraman's Revenge

    ★★★★

  • Dante's Inferno

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★

  • Those Awful Hats

    ★★★★

  • Fantasmagorie

    ★★★

  • In the Bogie Man's Cave

    ★★

  • The Dancing Pig

    ★★★★

  • Dream of a Rarebit Fiend

    ★★★½

  • Rescued by Rover

    ★★★

  • The Mermaid

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • A Holiday Pageant at Home

    ★★

  • The Big Swallow

    ★★★★★

  • Bluebeard

    ★★★

  • Explosion of a Motor Car

    ★★★★

  • The Conjurer

    ★★★★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★★★

  • After the Ball

    ★★★½

  • A Sea Cave Near Lisbon

    ★★★★

  • The Kiss

    ★★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★

  • Leonard-Cushing Fight

    ★★★★

  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

    ★★½

  • Annabelle Butterfly Dance

    ★★★★★

  • Blacksmith Scene

    ★★★

  • Poor Pierrot

    ★★★½

  • Dickson Greeting

    ★★★★★

  • Monkeyshines, No. 1

    ★★★★★

  • Hyde Park Corner

    ★★★