Nuno has logged 39 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wise Quacks

Wise Quacks

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to School

Back to School

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hearts in Atlantis

Hearts in Atlantis

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Switchblade Sisters

Switchblade Sisters

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Testament

Testament

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red State

Red State

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stone

Stone

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
To Duck.... Or Not to Duck

To Duck.... Or Not to Duck

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fever Pitch

Fever Pitch

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Is a Many-Splendored Thing

Love Is a Many-Splendored Thing

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beautiful Darling

Beautiful Darling

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parkdale

Parkdale

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frances

Frances

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry