Nick has logged 35 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Balloon

Balloon

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Eagle Eye

Eagle Eye

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rubber

Rubber

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scum

Scum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night Hunter

Night Hunter

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue Warfare

Rogue Warfare

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Defiance

Defiance

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Magdalene Sisters

The Magdalene Sisters

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blue Story

Blue Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Chinese Widow

The Chinese Widow

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
VFW

VFW

2019
×
★★★
Edit this entry