Nick has logged 348 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Rover

The Rover

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Red Corner

Red Corner

1997
×
★★½
Edit this entry  
27
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
What Doesn't Kill You

What Doesn't Kill You

2008
×
★★½
Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hammer

Hammer

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Brave One

The Brave One

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Resistance

Resistance

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Troy

Troy

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lie

The Lie

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
uwantme2killhim?

uwantme2killhim?

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
The Festival

The Festival

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Edit this entry