Nora has logged 179 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Allotment Wives

Allotment Wives

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Road House

Road House

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seizure

Seizure

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Cleo

Cleo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
May

May

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Witches' Brew

Witches' Brew

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Poor Pretty Eddie

Poor Pretty Eddie

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The White Angel

The White Angel

1936
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
If You Could Only Cook

If You Could Only Cook

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Windows

Windows

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Where’s Poppa?

Where’s Poppa?

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry