Sam has logged 28 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Education

Education

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry