Sam has logged 83 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
29
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
03
School Daze

School Daze

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
16
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Victory

Victory

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Edit this entry  
12
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
28
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hero

Hero

2002
×
★★★
Edit this entry