• Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • You've Got Mail

    ★★★

  • Get Real

    ★★★

  • Anastasia

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★★

  • Sense and Sensibility

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★½

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★½

  • A Few Good Men

    ★★★★

  • A League of Their Own

    ★★★½

  • Sister Act

    ★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Uncle Buck

    ★★½

  • Turner & Hooch

  • Heathers

    ★★★★

  • Scrooged

    ★★

  • Die Hard

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★★½

  • Over the Top

    ★★

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Making Contact

    ½

  • Back to the Future

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • The Dark Crystal

    ★★

  • Nine to Five

    ★★★

  • Halloween

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★½

  • My Fair Lady

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Oklahoma!

    ★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★