Highest rated films

  • The Green Knight

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★½

  • Old

    ★★★½

  • Candyman

    ★★★½

  • Tiger

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • House

    ★★★★½

  • Three Colors: Red

    ★★★★½

  • Brick

    ★★★★½

  • Sunshine

    ★★★★½

  • Run Lola Run

    ★★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★½

  • Code Unknown

    ★★★★½

  • Pixote

    ★★★★½

  • Yeah Right!

    ★★★★½

  • Captain Conan

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 127 Films watched
  • 14.1 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Che: Part One

Jan 6

Most Watched

The Shawshank Redemption

twice

The Green Knight

twice

The Croods

twice

Last Film

Beckett

Sep 15

Genres, countries & languages

Drama
64 films
Comedy
51 films
Crime
30 films
Thriller
26 films
Adventure
23 films
Action
21 films
Romance
21 films
Mystery
16 films
Fantasy
14 films
Sci Fi
11 films
USA
108 films
UK
13 films
France
12 films
Canada
8 films
Germany
7 films
Japan
4 films
Ireland
3 films
Australia
2 films
Austria
2 films
Belgium
2 films
English
121 films
Spanish
10 films
French
10 films
German
8 films
Japanese
7 films
Italian
5 films
Korean
4 films
Russian
4 films
Portuguese
3 films
Arabic
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 125

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nick’s most liked review

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Employee of the Month
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Fightville
Average weighted rating:

3.3

Films Nick watched in 2021

  • Beckett
  • Mystic River
  • Candyman
  • The Shawshank Redemption
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Fast and the Furious
  • The Suicide Squad
  • 21 Jump Street
  • Heat
  • Blades of Glory
  • Run Lola Run
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Intermission
  • Love & Mercy
  • The Green Knight
  • Yes Man
  • The Green Knight
  • The Long Goodbye
  • Old
  • Body Heat
  • Weekend at Bernie's
  • Charlie's Angels
  • Silver Linings Playbook
  • Raising Victor Vargas
  • Say Anything...
  • To Die For
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Big Fish
  • Rain Man
  • Boogie Nights
  • Sunshine
  • Child's Play
  • Election
  • Fear Street: 1666
  • Whip It
  • Midnight Run
  • Fear Street: 1978
  • Fear Street: 1994
  • Another Round
  • The Sisters Brothers
  • Brick
  • The Nice Guys
  • Blue Chips
  • 50/50
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • The Girl Next Door
  • She's Out of My League
  • Flight
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • (500) Days of Summer
  • Blow Out
  • A.I. Artificial Intelligence
  • The Ghost Writer
  • The Illusionist
  • Minority Report
  • The Count of Monte Cristo
  • Pixote
  • The Last Samurai
  • School Ties
  • The Ron Clark Story
  • The Rocker
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Monster's Ball
  • The Hunger Games
  • House
  • Incoherence
  • Captain Conan
  • Tom Thumb
  • Black Narcissus
  • Benny's Video
  • Safe
  • Paris, Texas
  • American History X
  • A Quiet Place Part II
  • The Dead Zone
  • Candy
  • Yeah Right!
  • Hard Eight
  • Reality Bites
  • The Outsiders
  • Better Luck Tomorrow
  • Street Dreams
  • Step Brothers
  • So I Married an Axe Murderer
  • Virtuosity
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • The Dark Knight
  • Zack Snyder's Justice League
  • WandaVision
  • The Black Balloon
  • Wedding Crashers
  • The Truman Show
  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
  • There's Something About Mary
  • Tropic Thunder
  • Training Day
  • What's Eating Gilbert Grape
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Tiger
  • Electroma
  • Signs
  • The Next Three Days
  • Stand by Me
  • Get Hard
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Hereditary
  • Furious 7
  • The Croods
  • The Croods
  • The Shawshank Redemption
  • Fightville
  • The Queen's Gambit
  • Employee of the Month
  • Waiting...
  • Pineapple Express
  • The Death of Stalin
  • Superbad
  • Your Face
  • Santa, the Fascist Years
  • How to Kiss
  • One of Those Days
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Murder Mystery
  • Code Unknown
  • Three Colors: Red
  • Che: Part One

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Dune
  • Judas and the Black Messiah
  • The Hand of God
  • Mass
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more