Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • The Way Back

    ★★★★

  • Underwater

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 240 Films watched
  • 20 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

Harold & Kumar Go to White Castle

Jan 4

Most Watched

The Darjeeling Limited

3 times

The Breakfast Club

twice

Funny Games

twice

Cast Away

twice

Inception

twice

Last Film

A Christmas Story

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
133 films
Thriller
57 films
Comedy
55 films
Action
45 films
Crime
43 films
Sci Fi
38 films
Horror
36 films
Adventure
32 films
Romance
25 films
Fantasy
20 films
USA
197 films
UK
41 films
Germany
14 films
Canada
14 films
France
13 films
Italy
5 films
Czechia
4 films
South Korea
4 films
China
4 films
Austria
3 films
English
222 films
French
25 films
German
21 films
Spanish
15 films
Italian
12 films
Russian
11 films
Japanese
8 films
Chinese
5 films
Latin
5 films
Hindi
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 81 Added 426

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nick’s most liked review

I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

★★★★

How was Jude Law never a superstar

More reviews

Nick’s most liked list

13th
21-87
The 27th Day

Movies on youtube

Movies with english subtitles and english-language movies available on youtube. Check out my list of Movies in spanish on youtube (Peliculas en español en youtube)
Click read notes for links
Youtube playlist

DISCLAIMER: This list is simply a recopilation of films I found for free on youtube, I take no…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Jason Goes to Hell: The Final Friday
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Stand Up
Average weighted rating:

3.4

Films Nick watched in 2020

  • A Christmas Story
  • Nocturnal Animals
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Reservoir Dogs
  • The Hateful Eight
  • The Highwaymen
  • Theo Von: No Offense
  • The Elephant Man
  • Deadpool
  • Glory
  • Moneyball
  • The Hurricane
  • Hellraiser
  • Stand Up
  • Drugstore Cowboy
  • Doubt
  • Three Colors: White
  • The 5,000 Fingers of Dr. T.
  • Spellbound
  • Mallrats
  • The Irishman
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Kill Bill: Vol. 2
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Doctor Sleep
  • Tenet
  • Brothers
  • High Fidelity
  • Rushmore
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Life
  • Three Colors: Blue
  • Exotica
  • The Sweet Hereafter
  • The Incredibles
  • Get on the Bus
  • Brazil
  • Inside Man
  • Repo Man
  • The Devil's Playground
  • Dr. No
  • Casino Royale
  • The Sandlot
  • Despicable Me
  • Coach Carter
  • Edward Scissorhands
  • Insomnia
  • La La Land
  • A Life Less Ordinary
  • Grizzly Man
  • Thelma & Louise
  • My Own Private Idaho
  • Jurassic Park
  • The Wedding Planner
  • The Mask
  • In the Mouth of Madness
  • The Darjeeling Limited
  • Hotel Chevalier
  • The Princess Bride
  • Greetings from Tim Buckley
  • Bless Their Little Hearts
  • The Daytrippers
  • Mysterious Skin
  • Shazam!
  • The Brood
  • Yesterday
  • Eyes Without a Face
  • The Vanishing
  • La Haine
  • The Times of Harvey Milk
  • F for Fake
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • The Thin Red Line
  • Pickpocket
  • Hero
  • La Strada
  • Persona
  • Homicide
  • M
  • The Seventh Seal
  • The Breakfast Club
  • The Piano Teacher
  • Shogun Assassin
  • But I'm a Cheerleader
  • Doodlebug
  • Honey Boy
  • Total Recall
  • Children of Men
  • Funny Games
  • The Fast and the Furious
  • The Last Dance
  • Cast Away
  • Serpico
  • Cast Away
  • Forrest Gump
  • Joker
  • Memento
  • Inception
  • Inception
  • Dead Ringers
  • Cosmopolis
  • Back to the Future
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Citizen Kane
  • The Room
  • The Lovely Bones
  • Friday the 13th
  • Freddy vs. Jason
  • Death of a Salesman
  • Jason X
  • The Darjeeling Limited
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • The Darjeeling Limited
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Desperado
  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
  • Halloween
  • Higher Learning
  • The Way Back
  • The Godfather
  • Regular Show: The Movie
  • American Ultra
  • Spy Kids
  • Spider-Man
  • Hitch
  • Stalker
  • Stalker
  • Lady Bird
  • Choke
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Raising Arizona
  • Moon
  • if....
  • McMillion$
  • Under the Skin
  • Stranger Than Fiction
  • Molly's Game
  • Spider-Man 3
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Pan's Labyrinth
  • Annihilation
  • Misery
  • Hellboy
  • Manhattan
  • Annie Hall
  • Cloverfield
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spider-Man 2
  • Big Time Adolescence
  • Adaptation.
  • City of God
  • The Pianist
  • Prisoners
  • Scream
  • 1917
  • Werewolf Women of the S.S.
  • 1922
  • I, Tonya
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • What We Do in the Shadows
  • Logan Lucky
  • The Natural
  • The Dreamers
  • Everybody's Everything
  • Ex Machina
  • Snowpiercer
  • Baby Driver
  • Road to Perdition
  • Fyre
  • Freedom Writers
  • Black Mirror: Black Museum
  • Death Proof
  • Funny Games
  • Run Lola Run
  • The Virgin Suicides
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Rounders
  • New Nightmare
  • The Breakfast Club
  • Gerald's Game
  • The Invisible Man
  • White Dog
  • Badlands
  • Platoon
  • The Lodge
  • Warrior
  • Snowpiercer
  • Casablanca
  • Warrior
  • The Gentlemen
  • Parasite
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Desserts
  • Velvet Goldmine

See all 240

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more