• Shakespeare in Love

    Shakespeare in Love

    ★★★½

    this director should just focus on the video games damn

  • Dirty Work

    Dirty Work

    ★★★½

    This is a classic!

  • A Time to Kill

    A Time to Kill

    ★★★½

    Max!

  • Hairspray

    Hairspray

    ★★★

    I really only watched this because I thought the guy from workaholics was in this but I did not realize how old this was

  • Swingers

    Swingers

    ★★★½

    What kind of pseudo miramax world building bullshit is this

  • Chasing Amy

    Chasing Amy

    ★★★

    Nothing scarier than Q Tarantino inspired director acting... Homie Kevin Smith really laid a fat egg in that l booth talking about the films namesake! But I’d be lying if I said the payoff for the hockey scene didn’t hit super hard for some reason. Idk this movie was wild and usually pretty corny

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    Jeez man I wish I knew

  • Dune

    Dune

    ★★½

    Ya I mean this was cut so poorly, it’s really a shame to tear apart the directors vision into oblivion. Maybe if the kept the lynch cut he would have even remastered some of the stuff that aged so poorly. Even with all that being said, some of the dialogue was really bad and a lot of the sets were quite disappointing.

  • One Hour Photo

    One Hour Photo

    ★★★★

    3.4 average?! This film is such a sleeper! Beautifully  shot, great acting, and a super intriguing storyline!! A wonderfully uncomfortable watch.

  • Poltergeist

    Poltergeist

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This dad made a literal top 10 all time believable cinematic fuck up. Not sure why but the decision to keep them there alone while he want back to work THE DAY AFTER was so him. Gotta fulfill those capitalistic and societal demands 😤😤 The tv was definitely on at the very end too I feel like... if so that would mean one of them is possessed. Obvious choice is the little girl, I feel like the sleeper is the…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ok so I wrote so much for this movie for reasons I can’t disclose, even to myself. And then in the process of copy and pasting it from notes (i started the review before the movie ended) I accidentally deleted like half of it. So I’m just going to post what I still have because I can not will myself to care enough to try and retype it. 

    ...but immediately totals the whip and dips out. He then BRUTALLY murders…

  • We're the Millers

    We're the Millers

    ★★★

    This plays out like a really long trailer. Which isn’t a bad thing ig