Nick has logged 152 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beckett

Beckett

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Intermission

Intermission

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raising Victor Vargas

Raising Victor Vargas

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry