Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Beckett

Beckett

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Intermission

Intermission

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raising Victor Vargas

Raising Victor Vargas

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Chips

Blue Chips

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry