Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★★
Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★
Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Last Breath

Last Breath

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★½
Edit this entry  
08
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
Beck 43 - Ett nytt liv

Beck 43 - Ett nytt liv

2021
×
Edit this entry  
27
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Edit this entry  
27
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
With Love, Christmas

With Love, Christmas

2017
×
Edit this entry  
26
Houseboat

Houseboat

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Joyous Christmas

A Joyous Christmas

2017
×
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★½
Edit this entry  
24
Loving Christmas

Loving Christmas

2021
×
Edit this entry  
23
The Mistletoe Inn

The Mistletoe Inn

2017
×
Edit this entry  
23
Christmas in Vienna

Christmas in Vienna

2020
×
Edit this entry  
22
Sleigh Bells Ring

Sleigh Bells Ring

2016
×
Edit this entry  
21
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dashing Through the Snow

Dashing Through the Snow

2015
×
½
Edit this entry  
20
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Cheerful Christmas

A Cheerful Christmas

2019
×
½
Edit this entry  
19
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Snowed In for Christmas

Snowed In for Christmas

2021
×
Edit this entry  
17
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Christmas Scavenger Hunt

Christmas Scavenger Hunt

2019
×
Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Edit this entry  
16
The Christmas Ring

The Christmas Ring

2020
×
Edit this entry  
15
Amazing Winter Romance

Amazing Winter Romance

2020
×
½
Edit this entry