nocturnalduck has written 18 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★★

    "you were the only one that stepped in. it was just one step, but it meant a lot to me. you were the only light for me. i could find you anywhere you were. your existence gave me power."

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★★

    "i do love you"

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★★

    this is a god dream.

  • Smoking / No Smoking

    Smoking / No Smoking

    ★★★★★

    people are full of shit and our lives are governed by chance. possibly one of resnais’s most delightful works.

  • Life Is a Bed of Roses

    Life Is a Bed of Roses

    ★★★★★

    trying and failing to apprehend reality but taking solace how much good fun the whole endeavor brings.

  • My American Uncle

    My American Uncle

    ★★★★★

    negation//possibility//creation//assimilation//control//sense-experience//self//self-consciousness//perception//analysis//action//reaction

    strive to be an optimized input/output machine.

  • Full Metal Jacket

    Full Metal Jacket

    ★★★★★

    "you write born to kill on your helmet and you wear a
    peace button. what's that supposed to be, some kind
    of sick joke?"

    ...
    "i think i was trying to suggest something about the
    duality of man"

    ...
    "whose side are you on?"
    "our side sir"

  • Schindler's List

    Schindler's List

    ★★★★★

    looking to the past to understand the future, the self-immolating exegesis of a modern day neoliberal.

    "cry and i will have you arrested, i swear to god"

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    the world as both already imbued with the material properties inherent to its creation and fundamentally, inescapably created by us. reversing causality doesn't escape it, but maybe an inability to perceive it expands the immanent plane of material possibilities in which it can get exerted. faith as the binding property behind the existence of agency: it's all only ever about what your tenets are.

  • Silence

    Silence

    ★★★★★

    the theontological condition

  • Ash Is Purest White

    Ash Is Purest White

    ★★★★★

    posits the criminal underworld's appropriation of human connection to serve capital as a predictive harbinger for the direction of the modern world. but unlike something like mountains, this isn't something the characters are entirely unaware of. capitalism's natural tendency is to oppress and marginalize more and more people over time as the ruling class consolidates power, so by a seemingly conventional exploration of said underworld jia is actually able to offer us a prism to look into the future of…

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    oversaturating your emotional reality, trying desperately to come to peace with the fallibility of people.