• Eating Raoul

    Eating Raoul

    ★★★★

    One of the weirdest dark comedies I've seen in a long time.

    It's both dry and slapstick at the same time. A really odd marriage that somehow worked. Because this thing has no business working.

  • Pale Rider

    Pale Rider

    ★★★½

    Simple and satisfying. Clint was in his element here. Mysterious hero with no name. Total badass. Ladies couldn't resist him. Essentially his recipe.

  • The Swimming Pool

    The Swimming Pool

    ★★★★½

    Stylish and Sexy. The French Riviera is always a good choice for a motion picture. Intrigue galore!

    Tammy Wynette said it best. Stand by your man.

  • Cutter's Way

    Cutter's Way

    ★★★★

    John Heard is a raving lunatic and it's like nothing I've seen before. Basically like the craziest Tom Cruise gets in Born on the 4th of July but the entire movie.

    It entertains you as much as it can because it is bleak.

  • The Last Seduction

    The Last Seduction

    ★★★½

    Here's the thing. I would also murder for Linda Florentino.

  • Beau Travail

    Beau Travail

    ★★★½

    I'll say this. That dude just giving "The Rhythm Of The Night" his fucking all at the end is mesmerizing.

  • Cléo from 5 to 7

    Cléo from 5 to 7

    ★★★★

    Very much a trip around Paris in 1962. I think Cleo is moving around the town for about 3/4 of her time between 5 and 7.

    I think there is some message about vanity and the male gaze in there but I can't articulate it. All I know is that there seemed to be some kind of mirror or Cleo's reflection for the first half of the film. At least until she meets up with Antoine.

  • The Fate of Lee Khan

    The Fate of Lee Khan

    ★★★½

    Pretty straightforward story and the entire thing takes place inside of another inn. Pretty similar to Dragon Inn, so a bit of a lack of originality. Still it's playful and executed the way we would expect from King Hu. Visually he seems to be a cut above the other martial arts movies of the 70s.

  • Worth

    Worth

    ★★★

    Stanley Tucci doing Stanley Tucci things. Keaton is good, but I think he is at his best when he gets to be a little wierd. Not that much of an option for that here.

    It's a little formulaic just like the main character. Clear setup for this heart of stone numbers guy to start seeing the human numbers. It hits all those notes.

  • For a Few Dollars More

    For a Few Dollars More

    ★★★★½

    Simplistic story with unbelievable style.

  • Kate

    Kate

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Littered with plot holes. One instance Kate doesn't kill Renji despite killing everyone else she comes in contact with. You are wondering why that is. Oh it's because the screenwriter didn't have a better way of getting him to the end. There are others, but that was the worst.

  • The Deer Hunter

    The Deer Hunter

    ★★★★★

    ... well that was fucked up.

    A comprehensive look at the men that went to Vietnam. Life for the them before, during, and after. Well after for most of them unlike Nick.

    No cool camera techniques or frills. Just pure emotion. It's just so smart to start your movie with some kind of party or wedding. Put all the main characters together and show the audience how they interact with people.

    A particularly brilliant shot is the camera focusing on…