Nate has logged 46 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
State of Play

State of Play

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Program

The Program

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ong Bak 2

Ong Bak 2

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Serpent

The Serpent

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Long Dumb Road

The Long Dumb Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Gift

The Gift

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Polar

Polar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chop Shop

Chop Shop

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry