Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Worth

Worth

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kate

Kate

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flight 93

Flight 93

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Untold: Crimes & Penalties

Untold: Crimes & Penalties

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Moby Dick

Moby Dick

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rommel

Rommel

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry