• The Evil Dead

    ★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • The Fox and the Hound

  • For Your Eyes Only

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Escape from New York

    ★★★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★★½

  • Thief

    ★★★★

  • Caddyshack

    ★★★★

  • The Blue Lagoon

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Long Riders

    ★★★½

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • The Fog

    ★★★

  • Moonraker

    ★★

  • Rocky II

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★

  • The Warriors

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★½

  • Superman

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★½

  • Grease

  • Jaws 2

    ★★½

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★½

  • The Spy Who Loved Me

    ★★★★

  • The Rescuers

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★

  • The Sugarland Express

    ★★★

  • Dark Star

    ★★★

  • The Exorcist

  • Robin Hood

  • American Graffiti

    ★★★★

  • Live and Let Die

    ★★★½

  • Soylent Green

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Diamonds Are Forever

    ★★

  • Duel

    ★★★★

  • The French Connection

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Aristocats

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★½

  • Where Eagles Dare

    ★★★½

  • The Jungle Book

  • You Only Live Twice

    ★★★★

  • Thunderball

    ★★½

  • Major Dundee

    ★★★½

  • The Sound of Music

  • Goldfinger

    ★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★½

  • Dr. No

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Sleeping Beauty

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

  • Peter Pan

  • Alice in Wonderland

  • Cinderella

  • Bambi