Fred has logged 55 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Howl

Howl

2015
×
★★
Edit this entry  
30
Cabin Fever

Cabin Fever

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Witchtrap

Witchtrap

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Death Note

Death Note

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snapshot

Snapshot

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Another Evil

Another Evil

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Supernova

Supernova

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boogey Man

The Boogey Man

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
Strike a Pose

Strike a Pose

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blood on Méliès' Moon

Blood on Méliès' Moon

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Phantoms

Phantoms

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mercenaries

Mercenaries

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Eyeball

Eyeball

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Black Room

The Black Room

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Savage Dog

Savage Dog

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stranded

Stranded

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Dark Side of The Moon

The Dark Side of The Moon

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Apollo 18

Apollo 18

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Life

Life

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sinister Eyes of Dr. Orloff

The Sinister Eyes of Dr. Orloff

1973
×
★★★
Edit this entry  
10
Silence of the Grave

Silence of the Grave

1976
×
★★★
Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Unacknowledged

Unacknowledged

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Westall 66: A Suburban UFO Mystery

Westall 66: A Suburban UFO Mystery

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Phoenix Incident

The Phoenix Incident

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Phoenix Forgotten

Phoenix Forgotten

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Satan's Blood

Satan's Blood

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Tickle King

The Tickle King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Catfight

Catfight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Night of the Werewolf

Night of the Werewolf

1981
×
★★★½
Edit this entry  
05
Overlords of the U.F.O.

Overlords of the U.F.O.

1977
×
★★★
Edit this entry  
05
Heartbeat

Heartbeat

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
Icarus

Icarus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★½
Edit this entry  
03
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Beasts' Carnival

The Beasts' Carnival

1980
×
★★★★
Edit this entry