• The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★★

    i mean, what's there for me to say that hasn't already been said? it's great. it's beautiful and bleak and life affirming; tackling ideas of faith and death in such a unique way. it emotionally affected me more - or, should i say, differently - than some of bergman's other work. i expected this to be more along the lines of persona or cries and whispers where it shakes and disturbs me, but i found this more to be more raw and human. bergman had such range as a filmmaker, and i'm always blown away by what he was able to accomplish.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    "why greatness? isn't goodness enough?"

    i'm not going to lie, when this movie started, i wasn't sure if it was going to be completely my thing. but, then, slowly but surely, i was pulled into this dreamlike world, until i was completely under its trance. it's haunting and sensual and funny. but, above all else, it's a character study. it's a story about strength and sacrifice and cowardice and the choices we must make. the last 15 or so minutes…

  • Paprika

    Paprika

    ★★★★

    pure, unbridled creativity. i won't lie and say i knew what was going on 100% of the time, but i was engaged 100% of the time. it breaks my heart that we only got four films from satoshi kon; he was one of animation's greats </3

  • Ikiru

    Ikiru

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i don't think the weight of this film fully hit me until the second to last scene. in the scene before, mr. watanabe's co-workers huddle around and cry and say they're changed men after reflecting on his life, and loss of it. but, then, when someone tries to make a stand and push back against the repetitiveness of day to day life and be the changed man they want to be, they can't do it. they're pushed back behind another…

  • Pig

    Pig

    ★★★★

    pig, a movie that seemingly came out of nowhere, is one of the most profound, beautiful, and touching films i've seen this year. it's hard to believe that this is a debut, considering the uniqueness and complexity in the script and worldbuilding. it mediates on loss in such a moving way; using food, nature, cities, and work as a way to show the different ways loss can effect us. nicolas cage is great here, giving one of the most nuanced performances of his career. one of the first truly great releases of 2021.

  • The Green Ray

    The Green Ray

    ★★★★★

    the perfect movie that encapsulates the capricorn woman experience. pushing yourself away from others but winding up feeling lonely; desiring a relationship but never taking any action about it; being stubborn and feeling that life is stubborn towards you. certain things hit harder on second watch. delphine's desire for a good vacation sure feels different since covid. her desire for a good relationship feels even more intense since i've gotten older. i just wish i got to have my depressive spiral on a goregous french vacation...

  • Last Year at Marienbad

    Last Year at Marienbad

    ★★★★

    this film feels like walking through an art gallery. everything is luxurious - the rich architecture, the statues in the garden, the beautiful jewels hanging off women's necks. but, instead of paintings hanging on the walls, there's memories. and the further you walk down the aisles of the chateau and the garden, the more muddled these memories become. they bleed into the past, present, and future.

    i'll admit that there were points where i became tired of the meticulous dialogue…

  • The Salesman

    The Salesman

    ★★★★

    asghar farhadi is one of the best we have working today. the salesman begins as a domestic drama and slowly transforms into a revenge story. it's so unique for its realism and humanity in the character's vengeance - things don't go right, people aren't who you thought they are, and, maybe, you don't have the guts to go through with it after all. the revenge isn't our protagonist's trauma. it's someone else's, and he takes it on as his own,…

  • Four Weddings and a Funeral

    Four Weddings and a Funeral

    ★★★

    tired of talking to men and them not being 90s hugh grant with fluffy hair and glasses

  • Only Lovers Left Alive

    Only Lovers Left Alive

    ★★★½

    not sure i'm smart enough to fully "get" this, but it was exactly as cool as you'd imagine a jim jarmusch film where tilda swinton and tom hiddleston play vampire lovers in the modern day detroit music scene. i want to live in this movie.

  • Body Double

    Body Double

    ★★★

    hmm. i'm a big de palma fan (i'm one of the few people on the planet who thinks hi, mom! is a genuinely great movie), but i don't really know how to feel about this one. the last 45 minutes or so are great, but, damn, everything before that was not doing it for me at all. de palma's style is what makes his movies, but he becomes so consumed with trying to be a hitchcock homage that he loses…

  • Life, and Nothing More...

    Life, and Nothing More...

    ★★★★

    "i think if people died and came back to life, they'd appreciate life more."

    there's this sort of unexplainable profoundness to all of kiarostami's work. he has a very particular way of capturing human nature. it's so easy to be a nihilistic - to expect everyone in the world to be selfish and cruel - but this film makes that feel impossible. even in the aftermath of tragedy, people still come together out of the goodness of their hearts. strangers…