Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Body Double

Body Double

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★½
Edit this entry  
06
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Till Death

Till Death

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gloria

Gloria

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
28
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Slightly Pregnant Man

A Slightly Pregnant Man

1973
×
★★★
Edit this entry  
25
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★
Edit this entry  
19
French Exit

French Exit

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
16
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry