Night_800 has logged 42 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
California Crisis: Gun Salvo

California Crisis: Gun Salvo

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midori

Midori

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sailor Suit and Machine Gun

Sailor Suit and Machine Gun

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wabuu The Cheeky Racoon

Wabuu The Cheeky Racoon

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Benny Loves You

Benny Loves You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sukeban Deka the Movie 2: Counter-Attack of the Kazama Sisters

Sukeban Deka the Movie 2: Counter-Attack of the Kazama Sisters

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sukeban Deka: The Movie

Sukeban Deka: The Movie

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Project A

Project A

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cyborg She

Cyborg She

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Battle of Jangsari

Battle of Jangsari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Men Behind the Sun

Men Behind the Sun

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Ghost of Kasane

The Ghost of Kasane

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
No Mercy

No Mercy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
To Kill a Man

To Kill a Man

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Valentino y el clan del can

Valentino y el clan del can

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Atomic Cafe

The Atomic Cafe

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Welcome to Dongmakgol

Welcome to Dongmakgol

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Egg Priority Special: My Priority

Wonder Egg Priority Special: My Priority

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry