Night_800 has logged 224 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Downfall

Downfall

2004
×
Edit this entry  
26
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★
Edit this entry  
26
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
Neruda

Neruda

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Time of Eve: The Movie

Time of Eve: The Movie

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Edit this entry  
16
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
Roujin Z

Roujin Z

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Attack the Gas Station!

Attack the Gas Station!

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
The X Files

The X Files

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
New World

New World

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Spy Gone North

The Spy Gone North

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Attorney

The Attorney

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
May 18

May 18

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
71: Into the Fire

71: Into the Fire

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Battle Angel

Battle Angel

1993
×
Edit this entry  
02
My Lucky Stars

My Lucky Stars

1985
×
★★★
Edit this entry  
02
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sinkhole

Sinkhole

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
Saw

Saw

2003
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
31
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lily C.A.T.

Lily C.A.T.

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Gyo: Tokyo Fish Attack

Gyo: Tokyo Fish Attack

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Them!

Them!

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Santo vs. the Martian Invasion

Santo vs. the Martian Invasion

1967
×
★★★
Edit this entry  
29
The Wrestling Women vs. the Aztec Mummy

The Wrestling Women vs. the Aztec Mummy

1964
×
★★
Edit this entry  
29
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Haeckel's Tale

Haeckel's Tale

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Edit this entry