Nick has logged 58 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Death Race

Death Race

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Demolition

Demolition

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pay the Ghost

Pay the Ghost

2015
×
★½
Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Double Down

Double Down

2005
×
Edit this entry  
27
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Pulse

Pulse

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Imperium

Imperium

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★
Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Edit this entry  
21
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
Read prior review Edit this entry  
18
Razorback

Razorback

1984
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lickerish Quartet

The Lickerish Quartet

1970
×
★★★½
Edit this entry  
17
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Good Girl

The Good Girl

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
X: The Unheard Music

X: The Unheard Music

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hulk

Hulk

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Joshy

Joshy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Foot Fist Way

The Foot Fist Way

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Full Tilt Boogie

Full Tilt Boogie

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry