Nick has logged 769 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Double Team

Double Team

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★
Edit this entry  
27
Last Resort

Last Resort

1986
×
★★½
Edit this entry  
26
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
A Thousand and One Nights

A Thousand and One Nights

1969
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Tricked

Tricked

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Edit this entry  
20
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Edit this entry  
19
The Sunchaser

The Sunchaser

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jazz '34

Jazz '34

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snowden

Snowden

2016
×
★★
Edit this entry  
18
The Disorderly Orderly

The Disorderly Orderly

1964
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Movie 43

Movie 43

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
15
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Edit this entry  
15
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
Which Way to the Front?

Which Way to the Front?

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
Storks

Storks

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Hardly Working

Hardly Working

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
Three

Three

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
11
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Big Mouth

The Big Mouth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Edit this entry  
09
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Countess From Hong Kong

A Countess From Hong Kong

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry