Nicholas has logged 39 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Killing Season

Killing Season

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Card Player

The Card Player

2004
×
★★½
Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fatale

Fatale

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Marksman

The Marksman

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
Edit this entry  
15
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hero

Hero

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
GODSPEED

GODSPEED

2020
×
Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry