Nicholas has logged 387 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Meet the Spartans

Meet the Spartans

2008
×
★½
Edit this entry  
11
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Neil Young - Heart of Gold

Neil Young - Heart of Gold

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Silent Storytellers

Silent Storytellers

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
Volcano

Volcano

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Einstein on the Beach

Einstein on the Beach

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Reflections of Evil

Reflections of Evil

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★
Edit this entry  
06
The Possessed

The Possessed

1965
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dudes

Dudes

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
After We Collided

After We Collided

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Six-String Samurai

Six-String Samurai

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Giallo

Giallo

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Edit this entry  
30
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★½
Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Subway

Subway

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
15
TMNT

TMNT

2007
×
★★
Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★½
Edit this entry  
12
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Edit this entry  
12
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
Robowar

Robowar

1988
×
★★½
Edit this entry  
12
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Eurythmics: Sweet Dreams

Eurythmics: Sweet Dreams

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
Frantic

Frantic

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry