Sort by

nicktday has logged 393 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Room on the Broom

Room on the Broom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stargate

Stargate

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gift

The Gift

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
X+Y

X+Y

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Survivor

Survivor

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Package

The Package

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Vice

Vice

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wild Card

Wild Card

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Walk of Shame

Walk of Shame

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kill Your Friends

Kill Your Friends

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beyond the Reach

Beyond the Reach

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Pan

Pan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Back in Time

Back in Time

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cold Creek Manor

Cold Creek Manor

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fury

Fury

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry