Nick has logged 69 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Count Yorga, Vampire

Count Yorga, Vampire

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Abel/Asia

Abel/Asia

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chalti Ka Naam Gaadi

Chalti Ka Naam Gaadi

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sea of Ravens

The Sea of Ravens

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stray

Stray

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Come True

Come True

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Skyline

Skyline

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Momotaro's Divine Sea Warriors

Momotaro's Divine Sea Warriors

1945
×
Read the review Edit this entry  
06
Dream Deceivers: The Story Behind James Vance vs. Judas Priest

Dream Deceivers: The Story Behind James Vance vs. Judas Priest

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Violation

Violation

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Momotaro's Sea Eagles

Momotaro's Sea Eagles

1943
×
Read the review Edit this entry  
02
Momotaro's Sky Adventure

Momotaro's Sky Adventure

1931
×
Read the review Edit this entry  
01
Arichan the Ant

Arichan the Ant

1941
×
Read the review Edit this entry  
01
Spriggan

Spriggan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Private 2nd Class Norakuro: The Drill

Private 2nd Class Norakuro: The Drill

1933
×
Read the review Edit this entry  
25
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Steamboy

Steamboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Olivia

Olivia

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fires Were Started

Fires Were Started

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gunda

Gunda

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry