Nick has logged 31 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Paradise: Hope

Paradise: Hope

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry