Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Silent Madness

Silent Madness

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Madman

Madman

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Internship

The Internship

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry