Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
18
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Pasolini

Pasolini

2014
×
Edit this entry  
17
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Edit this entry  
13
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Edit this entry  
11
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
Edit this entry  
09
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
Edit this entry  
08
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
07
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
07
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
Edit this entry  
06
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Theorem

Theorem

1968
×
Edit this entry  
03
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
29
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
Edit this entry  
28
Days

Days

2020
×
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Edit this entry  
20
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Edit this entry  
16
Le Franc

Le Franc

1994
×
Edit this entry  
15
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
Edit this entry  
13
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Read the review Edit this entry  
02
News from Home

News from Home

1976
×
Edit this entry  
29
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
Edit this entry  
26
Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

1999
×
Edit this entry  
26
Happy Together

Happy Together

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
Edit this entry  
24
America

America

2019
×
Edit this entry  
21
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
Edit this entry  
17
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
Read the review Edit this entry  
17
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
12
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
Edit this entry  
08
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
Edit this entry