Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Ice

Black Ice

1994
×
Edit this entry  
12
Bucking Broncho

Bucking Broncho

1894
×
Edit this entry  
12
Playing the Ponies

Playing the Ponies

1937
×
★★½
Edit this entry  
12
Pop Goes the Easel

Pop Goes the Easel

1935
×
★★½
Edit this entry  
12
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Night Life in Chicago

Night Life in Chicago

1948
×
Edit this entry  
08
Party Girl

Party Girl

1958
×
★★★½
Edit this entry  
08
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cupid and Psyche

Cupid and Psyche

1897
×
Edit this entry  
07
By the Sun's Rays

By the Sun's Rays

1914
×
★★½
Edit this entry  
07
Traffic in King's Road, Chelsea

Traffic in King's Road, Chelsea

1890
×
Edit this entry  
07
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
Edit this entry  
07
Elephant Walking

Elephant Walking

×
Edit this entry  
07
We'll Find Something

We'll Find Something

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Drip-Along Daffy

Drip-Along Daffy

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Whoops! I'm a Cowboy

Whoops! I'm a Cowboy

1937
×
★★½
Edit this entry  
07
Vitamin Pink

Vitamin Pink

1966
×
★★★
Edit this entry  
07
Texas Tom

Texas Tom

1950
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bugs Bunny Rides Again

Bugs Bunny Rides Again

1948
×
★★★½
Edit this entry  
06
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Edit this entry  
06
So You Want to Play the Piano

So You Want to Play the Piano

1956
×
★★
Edit this entry  
06
Possessed

Possessed

1947
×
★★★★
Edit this entry  
06
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Edit this entry  
05
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
Edit this entry  
04
Chickens Scared by Torpedo

Chickens Scared by Torpedo

1887
×
Edit this entry  
04
Lion Walking

Lion Walking

1887
×
Edit this entry  
04
The Kiss

The Kiss

1887
×
Edit this entry  
04
Woman Walking Downstairs

Woman Walking Downstairs

1887
×
Edit this entry  
04
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Soup's On

Soup's On

1948
×
★★★
Edit this entry  
03
The Cat That Hated People

The Cat That Hated People

1948
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bride and Gloom

Bride and Gloom

1954
×
★★★
Edit this entry  
03
Little 'Tinker

Little 'Tinker

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Psychedelic Pink

Psychedelic Pink

1968
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hare Splitter

Hare Splitter

1948
×
★★★
Edit this entry  
01
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★
Edit this entry