nicholasruffalo has logged 102 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Agent Cody Banks

Agent Cody Banks

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Point

First Point

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Read the review Edit this entry  
20
Fishing Boats

Fishing Boats

1958
×
Read the review Edit this entry  
19
A Day in Barbagia

A Day in Barbagia

1958
×
Read the review Edit this entry  
18
Orgosolo’s Shepherds

Orgosolo’s Shepherds

1958
×
Read the review Edit this entry  
16
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Wings

Wings

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry